Nawadnianie truskawek 4

Truskawki są najbardziej popularnym owocem sezonowym w całej Europie, jednak polskie truskawki są zdecydowanie liderem w tej dziedzinie.Posiadają one płytki system korzeniowy co sprawia, że wymagają one systematycznego nawadniania. Szczególną wrażliwość na brak wody wykazują w okresie od początku kwietnia do końca zbiorów oraz w sierpniu w czasie rozrastania się krzewów. Uprawą tych roślin moja rodzina zajmuje się od pokoleń i ja też postanowiłam kontynuować tę tradycję. Jednak ocieplenie klimatu oraz niedobory wody skłaniają plantatorów do zastosowania wszelkiego rodzaju nawodnienia. Jednym z nich jest nawodnienie kropelkowe, które zastosowałam także na swojej plantacji. System kropelkowy zużywa mniej wody niż tradycyjne zraszacze i zapewnia równomierne dostarczanie wody do każdej rośliny a także można go wykorzystać jako efektywny nośnik nawozów. Postaram się udzielić wielu rad i rozwiązań w następnej odsłonie mojego bloga :-)

Aby zbudować system nawodniania trzeba wziąć pod uwagę wiele ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest źródło zasilania  jakim może być wodociąg czy studnia. Następnie trzeba zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej rury zasilającej do której podłączymy taśmy nawodnieniową. Do truskawek najbardziej odpowiednie są taśmy o emiterach co 15 cm. Chociaż niektórzy uważają że co 20 cm jest wystarczające . Truskawki mają to do siebie, że nadmiar wody nie ma takiego złego na nich wpływu niż jej niedobór. Ja na swojej plantacji zastosowałam taśmę co 15 cm .W zeszłym roku nie miałam rozłożonego systemu nawodnienia na całej plantacji ( ze względów finansowych ;-(  )tylko  różnice w zbiorach były ogromne.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem w tej kwestii jest grubość  rury z których woda popłynie do taśm. Moim zdaniem na magistrale powinno się stosować rurę: 3/4 czyli o średnicy 25 w odległości 20m - 30 m od pompy. Rura 1 calowa czyli o średnicy 32  powinna być stosowana w odległości nie większej niż 50 m natomiast rura 1,5 cala czyli 50 powinna być stosowana w odległości  powyżej 50 m od pompy do rozdzielacza.Ja na swoim małym poletku zastosowałam rurę o średnicy 40, którą połączyłam złączkami do taśm z zaworkiem, dzięki czemu mogę decydować, którą część upraw chcę nawodnić w danym momencie. Istotne znaczenie na jakość nawodnienia a także na żywotność instalacji ma zastosowanie filtrów do wody, które poprzez swe działanie oczyszczają wodę z wszelkich zanieczyszczeń głównie szkodliwego żelaza. Stosowanie filtrów pozwala także zredukować  koszty wymiany uszkodzonych elementów instalacji.Największą popularnością cieszą się  filtry dyskowe i siatkowe. Pierwszy z nich opiera swa pracę na wkładzie wyposażonym w kilkadziesiąt dysków o różnych szczelinach i nacięciach, wielkość średnicy odpowiada stopniowi filtracji podawanych w stopniach mesch ( 120, 140 ). Ten rodzaj filtrów jest często spotykany w związku ze stosowaną zazwyczaj wodą  wodociągową, wstępnie już oczyszczoną z zanieczyszczeń. W innych przypadkach wymaga się stosowanie filtrów siatkowych lub żwirowych.Pozostałe drobinki mechaniczne np. piasek osadzą się na wkładzie dyskowym, wobec tego woda wypływająca jest już czysta od osadów. W przypadku filtrów dyskowych istotne jest ich regularne czyszczenie, gdyż zanieczyszczenia mechaniczne osadzają się na dyskach i uniemożliwiają im pracę. Sam proces czyszczenia nie jest pracochłonny, wystarczy: wyjąć dyski i spłukać je pod strumieniem bieżącej wody. Jeśli chodzi o filtry siatkowe to ich praca opiera się na zamontowanych siatkach, które oczyszczają wodę z zanieczyszczeń. Posiadają one mniejszy stopień mesh, który waha się w granicach 80. Główna różnica między filtrem dyskowym a siatkowym polega głównie na budowie zamontowanych filtrów. Bywa też, że są one stosowane jednocześnie w celu oczyszczenia całkowitego wody.

Kolejną kwestią wartą poruszenia jest stosowanie studzienek na zawory. Są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, wykonane z tworzywa sztucznego. Zapewniają one łatwy dostęp do ręcznych i automatycznych zaworów oraz innych urządzeń. Każda ze skrzynek zaopatrzona jest w przykrywkę, która zapobiega dostawaniu się wody i piasku do środka. Stosując studzienki na zawory możemy chronić je przed uszkodzeniami, które mogą spowodować awarię całej instalacji.Wystarczy ją umieścić pod ziemią i można mieć pewność, że nie ulegną uszkodzeniu podczas prac polowych. Ciekawy rozwiązaniem jest stosowanie inżektora do rozprowadzania substancji odżywczych oraz nawozów wraz z wodą. Ja osobiście jeszcze nie zastosowałam tego rozwiązania ze względu na niewielką powierzchnię upraw, jednak od dłuższego czasu noszę się z takim zamiarem. Zwężki inżektorowe charakteryzują się prostą budową i łatwą zasadą działania. Opiera się na różnicy ciśnień wytworzonej między wlotem a wylotem podczas przepływu wody. W wyniku tego tego zjawiska powstaje siła ssąca , która umożliwia pobór nawozu przez wylot znajdujący się po środku zwężki.

 A oto przykładowy sposób podłączenia dozownika inżektorowego:

 

 Kolejną kwestią którą już wcześniej poruszałam jest rura zasilająca system. Istnieje możliwość zamiany jej na wąż nawadniający czyli Agroflat do którego istnieje wiele sposobów podłączenia różnego rodzaju złączek i zaworów.

 

 

 wąż flat oraz przykładowe sposoby jego podłączenia

 Kolejnym ciekawym sposobem na walkę z suszą na polach uprawnych oraz na działkach jest zastosowanie taśmy zraszającej- Gold potocznie zwanej też deszczownią a nawet jeżykiem. Jest to taśma, dzięki której w tani sposób można stworzyć system nawadniający. Jej główne zalety to:

- rozpyla wodę w formie mgiełki, dzięki temu kwiaty i liście nie są zagrożone uszkodzeniem. Chroni to również przed rozprzestrzenianiem się chorób pleśniowych.
- zapobiega przed marnowaniem wody i zapewnia równomierne nawadnianie
- idealna do różnych rodzajów upraw, takich jak owoce, warzywa, sady, ogrody kwiatowe, trawniki, winorośla itd

Parametry:                                                 
Średnica: 40mm
Grubość ścianki: 0,3mm (12mil)
Ilość otworów: 5szt.
Rozstaw: 30-300mm
Ciśnienie: 0,5-1,0bar
Promień: 2,5-4,0m

Długość rolki: 200m

oraz węższa:

Średnica: 32mm
Grubość ścianki: 0,2mm (8mil)
Ilość otworów: 11szt.
Rozstaw: 18-200mm
Ciśnienie: 0,4-0,7bar
Promień: 2,5-4,0m
 

Długość rolki 200m

Istnieje wiele sposobów oraz rodzajów złączek, służących do jej podłączenia:

Na pierwszym zdjęciu z lewej zaprezentowałam podłączenie taśmy Gold o średnicy 32 mm ze złączką z gwintem zewnętrznym o średnicy 1 1/2'' do której można podłączyć wszystkie złączki  z gwintem wewnętrznym o średnicy 1 1/2''. Druga z kolei to złączka do łączenia dwóch taśm ze sobą. Na pozycji trzeciej znajduje się korek, który zakładamy na końcu taśmy no i pozycja czwarta - złączka GZ 1''.

Komentarze do wpisu (4)

16 stycznia 2017

Mam pytanie odnośnie nawadniania. Moja pompka ma wydajność około 250L/min stosuję taśmę Rivulis, która kupiłem u Państwa jaki odcinek taśm zasili moja pompa jak mam poprowadzone główną rurę 40mm. Z góry dziękuje za odpowiedz.

17 stycznia 2017

Witam, Odnośnie Pana pytania to wydaje mi się ,że ma Pan za mała rurę główną powinna być przynajmniej 50mm. Co do wydajności taśm to musi Pan podać co ile są emitery?

17 stycznia 2017

Przepraszam ,że nie napisałem wcześniej rozstawu emiterów. Mam taśmy co 15cm.

23 stycznia 2017

Jeżeli ma Pan wydajność pompy 15000l na godzinę a taśma ma wydajność 1000l to przy zalecanej odległości ok 100m można podłączyć 15 takich odcinków jednorazowo.Należy jednak uwzględnić położenie terenu, jeżeli jest równe bądź spadkowe to zasada się sprawdzi, ale gdy będzie taśma ułożona pod górkę to na końcu taśmy może pozostać nie nawodniony teren.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl