Włóknina czy agrotkanina? 0

Zaczerpnijmy trochę teorii, tak jak zawsze, by przejść do praktyki, trza pokrótce wyjaśnić co, gdzie i dlaczego:)

Zacznijmy od tego, iż agrotkanina jak i agrowłóknina produkowane są z tego samego tworzywa, a dokładnie włókien polipropylenowych. Jednakże mając ten sam surowiec można wyprodukować wiele różnych rzeczy o podobnym zastosowaniu, kolorach, choć całkiem innej strukturze i wyglądzie.

 Agrowłókniny tu wyróżniamy dwa główne rodzaje ze względu na ich sposób stosowania. Czyli wykorzystujemy je do okrywania roślin bądź ściółkowania gleby.Stosowane są zarówno na zewnątrz oraz w szklarni i tuneli foliowych.

Agrowłókniny ochronne są koloru białego i służą do jak sama nazwa wskazuję ochrony roślin przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi tj. wiatr, mróz oraz śnieg. Mamy włókninę białą zimową o gramaturze od 30 do 50 g/m2 oraz wiosenną od 17 do 30 g/m2. Ich lekka struktura pozwala na łatwy sposób zakładania oraz zdejmowania z okrycia z roślin bez niszczenia ich struktury. Stosuje się je w celu poprawienia wilgotności i temperatury, a tym samym warunków do kiełkowania, rozwoju oraz poprawy plonów.

Agrowłóknina ściółkująca występuje w gramaturach 50g/m2 oraz 60g/m2. Kolor najbardziej powszechnym jest czerń, jak również brąz. Występują również w kolorze zielonym, jednakże nie są często stosowane przez plantatorów. Pomimo swojej delikatniejszej strukturze flizelina na bardzo małą przepuszczalność wilgoci, ale co za tym idzie słabiej (dłużej) niż agrotkanina przepuszcza zbierającą się na jej powierzchni wodę.

Wróćmy teraz do agrotkaniny

Agrotkanina jest o wiele grubsza niż włóknina, jej strukturę tworzą cienkie o szerokości ok. 3mm paski polipropylenowe; dzięki czemu jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.  Umożliwia to prace jak i zbiory za pomocą urządzeń rolniczych. Maty mają różne gramatury 70g/m, 94g/m oraz 120g/2.Najcieńszej tkaninę o gramaturze 70g stosuje się ze względów ekonomicznych, jak również sezonowości uprawy czy zastosowanie w ogrodzie kolor brązowy czy zielony np. pod korę. Grubszą matę użyjemy przy wieloletnich uprawach np. borówka , jagody kaukaskie; natomiast w ogrodnictwie np w kolorze białym pod kamień. Struktura maty ma postaci plandeki co powoduje lepszą przepuszczalność wody do gleby i tym samym blokuje jej odparowywanie. Tkaniny o dużej gramaturze mogą zablokować wzrost większej ilości chwastów. Dodatkowym atutem agrotkanin jest ciągnący się wzdłuż rolki ułatwiając nam sadzenie roślin w linii prostej. Uwagę należy zwrócić na to, iż tkaniny oprócz białej są dwu kolorowe brązowa i zielona przeplatane są czarnymi paskami, czyli nie są idealnego koloru jak w przypadku włóknin.

tak więc podsumujmy

WŁAŚCIWOŚCI AGROTKANINA AGROWŁÓKNINA
TWORZYWO POLIPROPYLENOWE POLIPROPYLENOWE
STRUKTURA PRZEPLATANE PASKI MATERIAŁ ZGRZEWANE NITKI
KOLOR CZARNY, BIAŁY, ZIELONO/CZARNY, BRĄZOWO/CZARNY BIAŁA, BRĄZ, CZARNY
PRZEPUSZCZALNOŚĆ WODY IM CIEŃSZA TYM WIĘKSZA SŁABA PRZEPUSZCZALNOŚĆ
PRZEPUSZCZALNOŚĆ WILGOCI MAŁA PRZEPUSZCZALNOŚĆ MAŁA PRZEPUSZCZALNOŚĆ
FILTR UV POSIADA FILTR UV POSIADA FILTR UV
CIĘCIE TNIEMY NA GORĄCO BY SKLEIŁY SIĘ BRZEGI TNIEMY OSTRYM NOŻEM BĄDŹ NOŻYCZKAMI BY NIE WYSTRZĘPIĆ BRZEGÓW I UNIKNĄĆ RWANIA SIĘ WŁÓKNINY
PODATNOŚĆ NA USZKODZENIA TRWAŁA MOŻNA PROWADZIĆ PRACE, IDEALNA POD KAMIEŃ DELIKATNY PODATNY NA USZKODZENIA
 NAWIERZCHNIA  ŚLISKA- ODPOWIEDNIA NA RÓWNE PODŁOŻA CHROPOWATA IDEALNA DO PRZYKRYCIA SKARP JEŚLI CHCEMY PRZYSYPAĆ JĄ NP. KORĄ

 W następnym razem opiszę i zaprezentuje przykład jak wygląda agrotkanina i argowłóknina w ogrodzie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl